EXPOSITIE IN EINDHOVEN

W O O R D   I N   B E E L D

Duo-tentoonstelling met de Adventskerk:
DE KUNST VAN HET GELOVEN
GELOVEN IN DE KUNST

 

Jacobuskerk
Jacobuskerk Orionstraat 7 te Eindhoven
zondagkerkdiensten om 9.30 en 16.30 uur
 
voorjaar 2006
20 mei - 3 juni 

op 20, 27 en 31 mei geopend  
van 13.00 tot 17.00 uur  
op avonden met een Chagall-programma  
eveneens geopend van 19.45 - 22.00 uur  

instap-rondleidingen op 27 en 31 mei  
van 13.30-14.15 en 16.15-17.00 uur  

 


DE BIJBELLITHO's van 1956

Naar langzamerhand duidelijker wordt, zijn het vooral prive-omstandigheden geweest die bij Chagall in 1952 leiden tot een herbeleving van de religieuze kanten van zijn eigen opvoeding en oorzaak zijn van zijn zoektocht naar de diepere lagen in die 'geloofs'- wereld. Hij herziet en voltooit de reeks van 104 Bijbeletsen, waarvoor de belangstelling zo groot blijkt dat besloten wordt deze ook in de vorm van heliogravures (oplage 6.500) uit te brengen. Voor de omslag maakt Chagall een kleurenlitho en tussen de heliogravures plaatst hij 16+1 kleurenlitho's:
M0260
  • 4 van Mozes
  • 4 van de Profeten,
  • 4 van David en
  • 4 van de Engelen.
Mosje Chagall voelde zich het meest aangetrokken tot Mozes, in wiens handen God zijn Wetten heeft gelegd. De grondgedachte achter deze wetten is richtinggevend geweest voor heel Chagalls leven.

Benjamin  

DE HADASSAH-RAMEN uit 1962

Het is in dezelfde periode dat Chagall begint met het maken van gebrandschilderde ramen. Met vaak religieuze voorstellingen en het liefst op voor ieder vrij toegankelijke plaatsen. Hoogtepunten vormen de ramen in de kathedraal van Metz en de twaalf ramen voor de synagoge van het universiteitsziekenhuis Hadassah even buiten Jeruzalem.
De ramen hebben elk een van de zonen van Jacob (de 12 stammen van Israel) tot uitgangspunt. Voor elk raam maakte Chagall vijf ontwerpen, waarvan drie in kleur. In zo'n reeks voorstudies is te zien hoe de ramen zich loszingen van de zegenwensen van vader Jacob en van Mozes en proberen door te dringen naar diepere religieuze lagen.
De 12x3 kleurenstudies zijn op aandrang van velen als kleurenlitho's op ware grootte uitgebracht in een oplage van vijf duizend stuks. Deze reeks van 36 kleurenlitho's worden hier per raam getoond. Na voltooiing in 1962 van dit immense project heeft Chagall -bij wijze van samenvatting- twee kleurenlitho's gemaakt, welke in beide kerken te zien zijn.

32 ETSEN bij DE PSALMEN uit 1979

Chagalls laatste expositie van NIEUW WERK betreft het verschijnen van deze reeks etsen bij Psalmgedeelten. Het is een waardige en echt Joodse afsluiting van zijn kunstenaarsschap en zijn mens-zijn.
Kleine iconen die in hun overeenkomsten en tekstkeuze veel van Chagall onthullen. De expositie laat er een aantal zien.

 

CHAGALL-VOORDRACHTEN

De voordrachten zijn van 19.45 (precies) tot 21.45 uur.
Vooraf,  in de pauze en achteraf  is de expositie open.
Er zijn geen kosten aan verbonden.

maandagavond 22 mei 2006
DE  12  HADASSAH-RAMEN  van Chagall

De aanleiding tot dit grootste project door Chagall ooit ter hand genomen.  De omvang van dit project aan de hand van een beschrijving van het  wordingsproces. Gebeurtenissen tussen de voltooiing en de definitieve plaatsing van de ramen in Jerusalem.  De openingstoespraak van Chagall op 6-2-1962. En tot slot  een beschrijving van de stadia der voorontwerpen op basis van een concreet raam.

woensdagavond 24 mei 2006
DE CHAGALL-BIJBEL   VERVE 33/34  van 1956

De aanleiding tot het verschijnen van dit imposante boek van Marc Chagall in 1956.  Achtergrond van de ordening der kleurenlitho's voor dit werk (zie het programmaboekje):  van 16 naar 17 litho's. De omslag van het boek.  Tot slot een eigen analyse van een van de vier series:  De harp-spelende David,  David & Batseba,  David & Absalom,  David & Salomo.

vrijdagavond 2 juni 2006
De MOZES in MOSJE SEGAL (=Marc Chagall)

In deze expositie is extra aandacht geschonken werken van  Marc Chagall gebaseerd op MOZES, die voor hem als de meest centrale figuur uit het aloude testament fungeert.   Hoe beeldt hij Mozes af?
Welk verband legt Chagall met Jezus uit het nieuwe testament?  En  hoe ziet hij zichzelf in relatie tot Mozes en diens werk?   Deze voordracht is een zoektocht, een ontdekkingstocht.

 

PROGRAMMA JACOBUSKERK

zaterdag 20 mei
13.30-14.30   OPENING
15.00-16.00   Pieter Zuidema: Inleiding tot Chagalls werk
15.00-17.00   kinderactiviteit: Start met het maken van een 'kindermuseum'

maandag 22 mei 19.45- 21.45 uur
- uitleg bij De HADASSAH-ramen
- workshop Bloemschikken (Leendert & Betske Foekens)

woensdag 24 mei 19.45- 21.45 uur
uitleg bij Chagalls BIBLE-1956

donderdag 25 mei 9.30- 10.30 uur
Hemelvaartsdag-kerkdienst

donderdag 25 mei 11.00 uur
start van een 'Chagall-route door Eindhoven' met picknick onderweg

donderdag 27 mei 13.00-15.00 uur
- workshop Litho's maken (Huub Bogaers)
- workshop Beeldhouwen (Mieke Letterle)
- kunst maken voor het kindermuseum (div.gemeenteleden)

dinsdag 30 mei 19.45- 21.45 uur
WUYT-discussieavond voor jongeren:
"Chagall, waarop loopt de liefde stuk?"

vrijdag 2 juni 19.45-21.45 uur
uitleg bij De MOZES in Mosje Chagall

zaterdag 3 juni vanaf 10.00 uur
afsluiting expositie

Deelname workshop kost 5 Euro.
Opgeven bij Petra Heres, tel. 040-2480832 of petrazuidhof@hotmail.com

 

CURSUS in de Adventskerk:
"Leren KIJKEN & GENIETEN van Chagall"

op de woensdagavonden 31-05, 7-06 en 14-06 van 20.00- 22.00 uur.
Deelname kost 25 Euro.
Reserveren bij Erik Boers, tel. 06-551.66.147

 
UITLEG & instap-RONDLEIDINGEN
worden verzorgd door Pieter Zuidema

 
GROEPSRONDLEIDINGEN
na telefonische afspraak met WUYT (020-6243892)

 

Amsterdam, april 2006
Pieter Zuidema

Wuyt Logo
Wuyt art
Spiegelgracht 32
Amsterdam
+31 (0)20-624.38.92
www.chagall.nl
 

For more information contact:
Wuyt Art
 
Copyright ©2011 Wuyt